خانه / دیابت / یاغی گری سلولهایT قاتل و بروز دیابت نوع ۱
یاغیگری سلولهایT قاتل و بروز دیابت نوع 1
یاغیگری سلولهایT قاتل و بروز دیابت نوع 1

یاغی گری سلولهایT قاتل و بروز دیابت نوع ۱

یاغی‌گری سلول‌هایT قاتل و بروز دیابت نوع ۱؛محققان دانشگاه کاردیف بریتانیا اعلام کردند بروز و پیشرفت دیابت نوع ۱ ممکن است در اثر بعضی اشکال باکتری‌ها رخ دهد.

محققان در این مطالعه به بررسی این سوال پرداختند که چگونه سلول‌های T قاتل (نوعی از سلول‌های سفید خون که به جای حفاظت از سلول‌های سالم، به آنها حمله می‌کنند) بوسیله باکتری فعال شده و سلول‌های تولید کننده انسولین را تخریب می‌کنند، به این ترتیب، دیابت نوع ۱ ایجاد می‌شود. نتایج این تحقیق اخیرا در Journal of Clinical Investigation منتشر شده است.

دیابت نوع ۱ در حدود ۵ درصد تمامی موارد دیابت را تشکیل می‌دهد. در گذشته از این نوع دیابت به عنوان دیابت نوجوانان یاد می‌شد، وضعیتی که اغلب در کودکان و بزرگسالان جوان دیده می‌شود.

در حالی که علت دقیق دیابت نوع ۱ هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، محققان بریتانیایی دریافته‌اند که واکنش متقاطع زیادی میان سلول‌های T قاتل وجود دارد. به بیان دیگر، آنها می‌توانند به محرک‌های فراوانی، از جمله پاتوژن‌ها واکنش نشان دهند.

سلول‌های T قاتل محیط اطراف خود را با کمک گیرنده‌های سطحی خود حس می‌کنند و درمی‌یابند. این گیرنده‌ها مانند اثر انگشت بسیار اختصاصی و حساس هستند و پاتوژن‌ها را اسکن می‌کنند.

گاهی اوقات، این حسگرها هدف را اشتباهی تشخیص می‌دهند و سلول‌های T قاتل به بافت خودی حمله می‌کنند. این روند همان چیزی است که در طول بروز دیابت نوع ۱ رخ می‌دهد، یعنی سلول‌های T قاتل سلول‌های بتای پانکراس را هدف قرار داده و تخریب می‌کنند.

زمانی که این سلول‌ها از بین رفتند، انسولین دیگر تولید نشده و نتیجه آن، همان روندی است که در دیابت نوع ۱ دیده می‌شود.

 

چگونه سلولهای T قاتل سرکش میشوند؟

در این مطالعه جدید، محققان پیشنهاد می‌کنند که شاید از راز و علت احتمالی دیابت نوع ۱ پرده برداشته شده باشد و باکتری به سلول‌های T قاتل مهمیز می‌زند تا به سلول‌های بتا حمله کنند.

این محققان قسمتی از یک باکتری را شناسایی کرده‌اند که باعث فعال شدن سلول‌های T قاتل شده و باعث می‌شود به سلول‌های بتا باند شده و آنها را از بین ببرند.

این یافته‌ها نور امید تازه‌ای را روشن کرده که چگونه سلول‌های T قاتل اینطور سرکش و یاغی شده و باعث بروز دیابت نوع ۱ می‌شوند.

محققان این مطالعه امیدوارند نتایج به دست آمده از این مطالعه ارزشمند، راهی نو را گشوده باشد به سوی استراتژی‌های جدید تشخیص، پیشگیری و درمان دیابت نوع ۱.

البته آنها اذعان دارند که باید مطالب بیشتری را درباره علت اصلی دیابت نوع ۱ بیاموزند. این نکته هم نباید فراموش شود که دیگر فاکتورهای ژنتیکی و محیطی نیز در این زمینه دخیل هستند.این مطالعه برای نخستین بار است که نشان داده یک عامل خارجی می‌تواند سلول‌های T قاتل را تحریک کند تا با ظرفیت بالقوه خود، به تخریب سلول‌های بتای پانکراس بپردازند.

همچنین ببینید

ارتباط کمبود ویتامین Dو رتینوپاتی دیابتیک؛

ارتباط کمبود ویتامین Dو رتینوپاتی دیابتیک

ارتباط کمبود ویتامین Dو رتینوپاتی دیابتیک؛محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که رتینوپاتی …