خانه / کودکان و اطفال / گایدلاین جدید در مورد واکسیناسیون پاپیلوماویروس انسانی در کودکان

گایدلاین جدید در مورد واکسیناسیون پاپیلوماویروس انسانی در کودکان

انجمن سرطان آمریکا (ACS) در گایدلاین جدیدی در مورد واکسیناسیون پاپیلوماویروس انسانی (HPV)، توصیه کرد تمامی دختران و پسران ۱۱ تا ۱۲ سال باید تحت این واکسیناسیون قرار گیرند.

این گایدلاین تائیدی است بر توصیه‌های کمیته مشورتی شیوه‌های ایمیونیزاسیون (ACIP) مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) که سازمان راهبر در زمینه سیاست واکسیناسیون به حساب می‌آید. توصیه‌های انجمن سرطان آمریکا بر ۳ موضوع کلیدی تمرکز دارد: ۱) سن بالاتر در زمان واکسیناسیون، ۲) واکسیناسیون مردان مانند زنان و ۳) استفاده از واکسن ۹-valent HPV یا ۹vHPV. این گایدلاین در نشریه بسیار معتبر CA: A Cancer Journal for Clinicians منتشر شده است.

شواهد موجود پیشنهاد می‌کنند که اثربخشی واکسن در سنین پیش از نوجوانی و اوایل نوجوانی در بیشترین میزان خود قرار دارد. گایدلاین‌ جدید یک نکته به توصیه‌های کمیته مشورتی شیوه‌های ایمیونیزاسیون می‌افزاید: به بیماران ۲۲ تا ۲۶ سال که تا آن سن واکسنی دریافت نکرده یا آن را کامل نکرده‌اند، باید یادآوری کرد که واکسن در کاهش خطر سرطان در سنین بالاتر اثربخشی چندانی ندارد.

نکته اصلی آن است که تجویز واکسن HPV برای هر پسر و دختری که در سنین ۱۱ تا ۱۲ سال است، باید انجام شود. آنها می‌توانند در سنین کمی کمتر هم این واکسیناسیون را انجام دهند، اما باید تمامی دوزهای واکسن را تا پیش از تولد ۱۳ سالگی خود دریافت کرده باشند.

HPV با اغلب سرطان‌های سرویکس، وولوار، واژینال، آنال، اوروفارنژیال و پنیس در زنان و مردان در ارتباط است. ACP تخمین می‌زند که واکسیناسیون HPV با واکسن ۹vHPV می‌تواند سالانه از بروز حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ مورد سرطان در ایالات متحده بکاهد. واکسیناسیون مردان همچنین محافظت بیشتری برای زنان ایجاد خواهد کرد.

توصیه‌های جدید در واقع به‌روز شده گایدلاین‌های سال ۲۰۰۷ انجمن سرطان آمریکا است که در آن سال، هیچ اشاره‌ای به واکسن جدید ۹vHPV نشده بود، زیرا هنوز کارآزمایی‌های این واکسن جدید به اتمام نرسیده بودند و سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را تائید نکرده بود. در گایدلاین سال ۲۰۰۷ نیز هیچ اشاره‌ای به شواهد اخیر در مورد کاهش اثربخشی واکسن، اگر بین سنین ۱۹ تا ۲۶ سال تزریق شود، نشده بود.

در آوریل ۲۰۱۶، انجمن انکولوژی بالینی آمریکا (ASCO)، با صدور بیانیه‌ای خواستار افزایش قابل توجه میزان واکسیناسیون HPV شد. ACS نیز در همکاری با میزگرد ملی واکسیناسیون HPV، که شامل بیش از ۷۰ سازمان همکار برای پیشگیری از سرطان‌های مرتبط با HPV است، در این فراخوان سهم به‌سزایی داشت. ACS با انتشار برنامه «نوجوانان را در برابر سرطان واکسینه کنید»، بر افزایش آگاهی و آموزش به منظور ارتقای میزان واکسیناسیون HPV تاکید ویژه‌ای داشت.

محققان پیشنهاد می‌کنند که والدین باید این واکسیناسیون را مانند دیگر موارد، همچون سیاه سرفه و مننژیت، جدی بگیرند و آن را در برنامه واکسیناسیون کوکان خود بگنجانند.

گایدلاین جدید یک تکامل رو به جلو در روند ACS برای انتشار گایدلاین‌های جدید است، همچنین توسعه یک فرآیند جدید برای تائید دستورالعمل‌های سازمان‌های دیگر.

در سال ۲۰۱۲، ACS گروه توسعه گایدلاین را تشکیل داد تا روندی را مشابه با ASCO به کار گیرد و گایدلاین‌های انجمن‌‌های علمی دیگر را با روش‌های دقیق تائید کند.

 

توصیههای کلیدی

۱) واکسیناسیون HPV برای همه بیماران ۱۱ تا ۱۲ سال، باید همراه با دیگر واکسن‌های روتین نوجوانی، مانند Tdap  و MCV4 انجام شود.

۲) سری واکسیناسیون HPV می‌تواند از سن ۹ سالگی آغاز شود.

۳) زنان می‌توانند واکسن دو ظرفیتی (۲vHPV)، ۴ ظرفیتی (۴vHPV) (در مدتی که واکسن در دسترس قرار دارد) و ۹ ظرفیتی (۹vHPV) دریافت کنند.

۴) مردان می‌توانند با واکسن‌های ۴vHPV (در مدتی که واکسن در دسترس قرار دارد) و ۹ ظرفیتی (۹vHPV) واکسینه شوند.

۵) واکسیناسیون باید در زنان ۱۳ تا ۲۶ سال و مردان ۱۳ تا ۲۱ سال انجام شود که پیش از این واکسینه نشده یا دوره ۳ دوزی واکسیناسیون را تکمیل نکرده‌اند.

۶) مردان ۲۲ تا ۲۶ سال ممکن است واکسینه شوند.

۷) تزریق ۳ دوز واکسن باید تا سن ۱۳ سالگی کودک کامل شود تا اثربخشی آن به حداکثر میزان خود برسد. واکسیناسیون در سنین بالاتر باید تا حد ممکن هرچه سریعتر کامل شود.

۸) واکسیناسیون تا سن ۲۶ سالگی در مردانی توصیه می‌شود که هم‌جنس‌گرا بوده یا با مشکلات سیستم ایمنی دست به گریبان هستند، از جمله بیماران مبتلا به HIV، اگر پیش از این واکسینه نشده‌اند.

۹) بیانیه مقدماتی ACS: ارایه دهندگان خدمات درمانی باید به افراد ۲۲ تا ۲۶ ساله‌ای که پیش از این واکسینه نشده یا ۳ دوز خود را کامل نکرده‌اند، یادآوری کنند که واکسیناسیون در سنین بالاتر برای کاهش خطر سرطان کمتر اثر دارد.

در حال حاضر، ۳ نوع واکسن در ایالات متحده اجازه فروش دارد:

۱) Cervarix (GlaxoSmithKline) 2vHPV,

۲) Gardasil (Merck & Co) 4Vhpv,

۳) ۹Vhpv vaccines.

همچنین ببینید

جايگزين غيرتهاجمي آمنيوسنتز براي غربالگري نواقص ژنتيکي

جایگزین غیرتهاجمی آمنیوسنتز برای غربالگری نواقص ژنتیکی

محققان دانشگاه ایالتی Wayne اعلام کردند یک تست تجربی که در واقع بر مبنای تست …