خانه / کودکان و اطفال / مکمل vitamin Dبعد از سال دوم زنـدگـی

مکمل vitamin Dبعد از سال دوم زنـدگـی

کمیته تغذیه و انجمن آلمانی طب کودکان و نوجوانان با همکاری کارگروه غدد درون ریز کودکان در سال ۲۰۱۱ مقاله ای را در مورداثرات ویتامین D در دوران کودکی منتشر نمود.در این مقاله متابولیسم ، اثرات و توصیه به مصرف ویتامین D مورد بحث قرار گرفت. از آن جمله گزارشی است که نشان می دهد، مصرف ویتامین D باعث افزایش مناسب مواد معدنی در سیستم اسکلتی می شود و از ابتلا به بیماری ریکتز در ۱۲ تا ۱۸ ماه اول زندگی جلوگیری می کند.

Vitamin D supplementation after the second year of life
Joint position of the Committee on Nutrition, German Society for Pediatric and Adolescent Medicine (DGKJ e.V.), and the German
Society for Pediatric Endocrinology and Diabetology (DGKED e.V)
Thomas Reinehr,Dirk Schnabel,Susanne Bechtold-DallaPozza, Christoph Bührer,et al.
Molecular and Cellular Pediatrics (2019) 6:3

مطالعات نشان داده اند که غلظت ویتامین D اغلب در کودکان بالای دو سال اندازه گیری می شود. در این حالت ،مقدار کل ۶۰۰ واحد در روز، حاصل سنتز خود بدن به وسیله نور خورشید و مصرف طبیعی در نظر گرفته می شود.
انجمن تغذیه آلمان ،مصرف روزانه ۸۰۰ واحد را از سن دو سالگی توصیه می کند. از آنجا که بسیاری از کودکان در آلمان در به میزان متناسب ویتامین D دریافت نمی کنند، این موضوع مورد بحث است که چه زمانی ،مکمل ویتامین D، باید از میزانی که در ۱۲ تا ۱۸ ماه اول زندگی مورد استفاده قرار می گرفت، فراتر برود.
ویتامین D ،نه تنها بر روی سیستم اسکلتی اثر مثبت دارد بلکه تصور می شود از بیماری‌های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک ،اختلال توجه، اختلال بیش فعالی ،آسم برونشیال، MS، سرطان ها و بیماری های مرتبط با سبک زندگی مانند چاقی ، دیابت نوع دو، فشار خون بالا و نارسایی قلبی جلوگیری می کند. با این حال، مصرف مکمل ویتامین D در کودکان بالای دو سال، به ویژه با سطح سرمی پایین ویتامین D مورد بحث است.

دوز کافی ویتامینD ( معادل ۶۰۰ تا۸۰۰ واحد در روز) از شاخصه های درمانی گسترده ای برخوردار بوده و بعید است عوارض جانبی ایجاد نماید. بحث در مورد اینکه چه گروهی از کودکان و بزرگسالان باید مکمل ویتامینD مصرف نمایند همچنان ادامه داشته و توصیه های ذکر شده بر اساس آخرین مطالعات شکل گرفته است.
با توجه به بحث و گفتگو در مورد این که کدام یک ازکودکان و نوجوانان باید مکمل ویتامین D را بعد از سال دوم زندگی دریافت کنند، توصیه هایی برای مصرف مکمل ویتامین D برای این محدوده سنی بر اساس مطالعات مروری به روز رسانی شده است.

ویتامین D و بیماری های اسکلتی

ریکتز، عنوان یک بیماری کمبود ویتامین D است و در مورد تشخیص و درمان آن از سال ۲۰۱۱ در انجمن های بین المللی بحث شده است.علاوه بر این در مورد ارتباط بین تراکم استخوان و ویتامین D نیز بحث شده است اما مطالعات زیادی برای اثبات رابطه معنی دار بین تراکم استخوان ومصرف ویتامین D مورد نیاز است. به عنوان مثال مطالعه Young Heart در سال ۲۰۰۹ نشان داده است که تراکم استخوان ساعد در دختران ۱۲ تا ۱۵ سال با سطح سرمی ویتامین D طبیعی به طور قابل توجهی بالاتر از تراکم استخوان ساعد در دختران با غلظت ویتامین D سرمی پایین تر از نقطه هدف بود. در پسران این رابطه یافت نشد.
تجزیه و تحلیل ثانویه داده ها نشان داده که تراکم استخوان ساعد دختران ارتباط نزدیکی با آمادگی قلبی تنفسی آن ها داشته که به نوبه خود مربوط به ورزش در فضای باز بود. بنابراین ارتباط بین سطح پایین سرمی ویتامین D و تراکم استخوان ساعد می تواند به طور غیر مستقیم با ورزش در فضای باز در ارتباط باشد. سطح پایین سرمی ویتامین D (هورمون آفتاب) می تواند یک نشانگر برای عدم فعالیت در خارج از منزل باشد. افزایش فعالیت در فضای باز ممکن است بر میزان ویتامین D سرم و تراکم مواد معدنی استخوان ها تاثیر داشته باشد. در حقیقت، نویسندگان نتیجه گرفتند که افزایش فعالیت بدنی باعث افزایش تراکم استخوان می شود. در این مطالعه اثر مثبت ویتامین D بر تراکم استخوان دختران قابل اثبات است،این اثر در دخترانی که به طور منظم ویتامین D، مصرف نکرده‌اند ،معنی دار نبود.

از تجزیه و تحلیل مطالعات می توان نتیجه گرفت که مصرف مکمل ویتامین D در کودکان سالم تراکم استخوان را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است در کودکان با غلظت سرمی پایین ویتامین D، اثر مثبت داشته باشد.

ویتامین D و بیماری های خارج اسکلتی

کمبود ویتامین D نه تنها با اختلالات اسکلتی بلکه با بیماری های مختلف دیگری نیز همراه است. بیشتر این ارتباطات بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک است.
مثال دیگر از مطالعات مربوط به بیماری های خارج اسکلتی ، ارتباط بین ویتامین D و شیوع دیابت نوع اول (T1DM) است.
درکشور فنلاند ، کاهش دوز مکمل ویتامین D از IU 2000 در روز در سال ۱۹۶۵ به IU 400 در روز درسال ۱۹۹۵، با افزایش شیوع T1DM همراه بود.
از سال ۲۰۰۶ ،هیچ افزایش دیگری در بروز T1DM رخ نداد. بنابراین فرض شد که مصرف مکمل ویتامین D می تواند خطر ابتلا به T1DM را تا ۳۰٪ کاهش دهد.
این نشان می دهد که یک رابطه معنی دار بین غلظت سرمی ویتامین D و خطر ابتلا به T1DM وجود دارد.
تأثیر مثبت مکمل ویتامین D بر آسم برونشیال در کودکان در آزمایشات مختلفی نشان داده شد.
مکمل ویتامین D در کودکان مبتلا به آسم برونشیال ،منجر به کاهش قابل توجه تشدیداین نوع آسم و دفعات بستری در بیمارستان در کودکان مبتلا به آن، شده است .
تأثیر ویتامین D بر آسم برونشیال به کاهش فراوانی عفونت های حاد تنفسی فوقانی منجر می شود . در یک مطالعه، ۱۶۹ کودک ۶ تا ۱۲ ساله در ماه های زمستان IU 1200 ویتامین D در روز دریافت می کردند ، در حالی که ۱۳۷ کودک در همان سن، دارونما دریافت می کردند ، در نتیجه شیوع آنفلوانزا A در گروه مداخله، به طور قابل توجهی پایین بود.
یک مطالعه دیگر نشان داد که در کودکان بین ۸ تا ۱۲ سال ، تعداد بیماریهای تنفسی فوقانی گزارش شده در گروه مداخله (مصرف IU 300 شیر غنی شده با ویتامین D در ماه های زمستان) به طور قابل توجهی کمتر از کودکانی بود که مکمل ویتامین D مصرف نکرده بودند
یک مطالعه دیگر در ۳۵۴ کودک ۱ تا ۵ ساله هیچ تفاوتی بین مکمل ویتامین D با دوز بالاتر(IU 2000 در روز) ومکمل ویتامین D با دوز پایین (IU 400 در روز ) برای عفونت های ویروسی سیستم تنفسی فوقانی در ماه های زمستان نشان نداد.
تجزیه و تحلیل داده ها و مطالعات نشان داد که مکمل ویتامین D در فشار خون شریانی منجر به کاهش اندک فشار خون دیاستولیک (۲ میلی متر جیوه= mmHg) می شود اما در کاهش فشار خون سیستولیک موثرنیست .

پیشنهادات

 • در دوران کودکی و بزرگسالی ،مقادیر کافی ویتامین D، باعث افزایش جذب کلسیم روده و در نتیجه سلامت استخوان می گردد.
 • علاوه بر ویتامین D موجود در شیر مادر یا شیر خشک، یک مکمل ویتامینD خوراکی (۴۰۰ تا ۵۰۰ واحد در روز) برای نوزادان تا دومین تابستان زندگی نوزاد ،توصیه می شود.
 • بسته به زمان تولد نوزادان، مصرف مکمل ویتامین D به مدت یک تا یک سال و نیم توصیه می شود زیرا در طول تابستان با افزایش قرارگیری در معرض اشعه فرابنفش ویتامین D سنتز می شود .
 • میزان دریافت روزانه ویتامین D برای نوزادان نارس که در بدو تولد کمتر از ۱۵۰۰ گرم وزن دارند، ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد در روز در چند ماه اول زندگی است.
 • مقادیر کافی ویتامین D (وابسته به نور، سنتز درون بدن و جذب روده) برای کودکان بزرگتر از یکسال، نوجوانان و بزرگسالان، ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد در روز است.
 • فعالیت های منظم در فضای باز برای کودکان نه تنها باعث بهبود سنتز ویتامینD می شود بلکه منجر به اثرات مثبت بیشتر بر سلامتی می شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، وضعیت ویتامین D بدن را بهبود می بخشد و همچنین ورزش در فضای باز باعث افزایش رشد توده استخوانی می شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید بین فصل بهار و تابستان، حداقل دو بار در هفته، بین ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر به مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه موثرترین شکل برای بهبود وضعیت ویتامین D بدن است.
 • بازی کردن در فضای باز با سر، بازو و پاهای بدون پوشش برای تولید ویتامینD در کودکان و نوجوانان کافی است.
 • کودکان و نوجوانان باید هفته ای یک یا دو بار به طور مرتب ماهی هایی سرشار از ویتامین D مصرف کنند. مصرف ماهی به دلایل مختلف به جذب ویتامین D کمک می کند.
 • نشانه هایی وجود دارد که مکمل ویتامین D می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد اما اثر آن هنوز به طور کامل اثبات نشده است.
 • آزمایش بی هدف بررسی غلظت سرمی ویتامین D در کودکان سالم و بدون علایم کمبود ویتامین‌ D توصیه نمی شود.گروه های در معرض خطر کمبود ویتامین D شامل کودکان و نوجوانان با بیماری‌های مزمن خاص و علایم مرتبط با کمبود است. در این موارد مصرف مکمل ویتامین D (500 تا ۱۰۰۰ واحد در روز) می تواند به عنوان پیشگیری کننده به خصوص در ماه های زمستان مفید باشد.
 • غلظت سرمی ویتامین D ( کمتر از ۲۰ نانوگرم) نشانه ای برای مصرف مکمل ویتامینD نیست مگر این که عوامل خطر دیگری نیز وجود داشته باشد.

جمعیت کودکان در معرض خطر کمبود ویتامینD

نوزادانی که به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می شوند، بدون استفاده پیشگیرانه از ویتامین D
نوزادان ، کودکان و نوجوانان دارای:
اختلالات سوء جذب یا سوء هضم (به عنوان مثال بیماری سلیاک ، بیماری کرون فیبروز کیستیک)
بیماریهای التهابی مزمن (به عنوان مثال بیماری التهابی روده)
بیماری مزمن کلیوی
بیماری مزمن کبدی
مصرف دائمی دارو با موادی که متابولیسم کلسیم یا ویتامینD را تحت تأثیر قرار می دهند (به عنوان مثال داروهای ضد صرع ، داروهای ضد ویروسی ، ضدقارچ یا درمان با گلوکوکورتیکوئید با دوز بالا که مانع از جذب کلسیم روده شده و باعث تحریک دفع کلسیم توبولی می شود)
در معرض آفتاب بسیار کم ، برای مثال کودکان و نوجوانانی که به طور مزمن بی تحرک هستند.

همچنین ببینید

معمای بالینی: شیرخواری با گریه متناوب

پسری یک ساله را با شکایت گریه متناوببه مدت یک روز، نزد شما می آورند. …