خانه / بالینی / بارداری هتروتوپیک
بارداری هتروتوپیک
بارداری هتروتوپیک

بارداری هتروتوپیک

خانم ۳۴ ساله‌ای با سابقه قبلی آپاندکتومی، پس از ۴۵ دقیقه درد حاد شکمی به بخش اورژانس بیمارستانی مراجعه کرد. زمان آخرین پریود بیمار، ۹ هفته پیش از مراجعه بوده و یک بارداری نرمال داخل رحمی (۸ هفته بارداری) بوسیله پزشک زنان و با کمک اولتراسونوگرافی برای وی گذاشته شده بود (پانل A، پیکان).

در معاینه، هیپوتانسیون، تاکی‌کاردی، و تندرنس محسوس در قسمت پائینی و راست شکمش مشهود بود. در اولتراسونوگرافی ترانس‌واژینال توده آدنکس راست به اندازه ۴ در ۴ سانتی‌متر دیده شد (پانل B، پیکان).

همچنین بارداری داخل رحمی (پانل C، پیکان) و مایع در محوطه پریتونئال (پانل C، نوک پیکان) نیز مشاهده شد که نگرانی‌هایی را در مورد حاملگی نابجا برانگیخت.

برای بیمار، لاپاروسکوپی اورژانسی انجام شد. در لاپاروسکوپی (پانل D)، حاملگی نابجای پاره شده در لوله فالوپ راست (نوک پیکان) قابل تشخیص بود. همچنین یک ساک بارداری دست‌نخورده (پیکان سفید) و جنین (پیکان سیاه) نیز دیده شد.

هموپریتونئوم بزرگ مشهود بود و خونریزی فعال از محل پارگی در لوله رحمی دیده می‌شد.

برای بیمار سالپنژکتومی انجام شد.

بارداری هتروتوپیک یک اتفاق نادر از بارداری خودبخودی داخل و خارج رحمی است. میزان بروز این واقعه در بارداری طبیعی حدود ۱ مورد در هر ۳۰ هزار بارداری تخمین زده می‌شود.

در این مورد، بارداری داخل رحمی دست نخورده باقی ماند و در نهایت یک نوزاد دختر به موقع به دنیا آمد.

همچنین ببینید

توافق جديد بر سر مديريت هورموني در زنان مبتلا به استروک

توافق جدید بر سر مدیریت هورمونی در زنان مبتلا به استروک

یک سند جدید که اجماعی است از توافق نظر چندرشته‌ای، مدیریت مادام‌العمر مباحث هورمونی را …